Pl:Tag:landuse=allotments: Difference between revisions

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Content deleted Content added
Maro21 (talk | contribs)
m update onNode/onWay/onArea/onRelation
Rozszerzenie informacji o tagowaniu ogrodów działkowych na podstawie zebranej wiedzy, którą stosuję przy ich mapowaniu.
Line 25: Line 25:
=== Infrastruktura ogródków ===
=== Infrastruktura ogródków ===


* drogi na terenie ogrodów: {{Tag|highway|track}} a mniejsze {{Tag|highway|path}}. Warto dodać odpowiednie tagi {{Tag|access|}}nie używamy tagu {{Tag|highway|service}}<ref>https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2021-February/060028.html</ref>.
* drogi na terenie ogrodów: {{Tag|highway|track}} a mniejsze {{Tag|highway|path}}. Warto dodać odpowiednie tagi {{Tag|access|}}, nie używamy tagu {{Tag|highway|service}}<ref>https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2021-February/060028.html</ref>.
* budynki na działkach: {{Tag|building|allotment_house}} i mniejsze {{Tag|building|shed}}.
* budynki na działkach: {{Tag|building|allotment_house}} i mniejsze {{Tag|building|shed}}.
* ogrodzenie: {{Tag|barrier|fence}} ten tag może być dodany do obszaru ogrodów działkowych - jeżeli ogrodzony jest dokładnie cały ich teren.
* ogrodzenie: {{Tag|barrier|fence}} ten tag może być dodany do obszaru ogrodów działkowych - jeżeli ogrodzony jest dokładnie cały ich teren.
Line 38: Line 38:
|-
|-
| {{tag|name}}
| {{tag|name}}
| Nazwa ogrodów działkowych. W Polsce najczęstszym przypadkiem będzie ''ROD "X"'' - ogród podlegający ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych i zarządzany zwykle przez Polski Związek Działkowców. ''Ogród Działkowy "X"'' - jeśli informacje na ogrodzeniu
| Nazwa ogrodów działkowych.
Uwaga: istnieją ogrody działkowe niepodlegające ww. ustawie np. "Kolonia Dotrzyma" (patrz: regulamin ogrodu)
|-
|-
| {{tag|operator}}
| {{tag|operator}}
|Nazwa podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie terenu działek ogrodniczych. W Polsce w większości przypadków będzie to [https://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_Zwi%C4%85zek_Dzia%C5%82kowc%C3%B3w Polski Związek Działkowców], na co będzie wskazywać m.in. umieszczenie jego nazwy na tablicy. W innych przypadkach może to być odrębnie założone Stowarzyszenie Ogrodowe (pełna nazwa, możliwa do odnalezienia też w spisach organizacji pozarządowych, ale bez pewności że adres jego siedziby będzie adresem ogrodu), bądź urząd miejski lub lokalny (patrz: ogród bez nazwy)
|Nazwa podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie terenu działek ogrodniczych.
|-
|{{Key|official_name|}}
|Pełna nazwa ogrodu. Stosowana głównie pr''zy'' ROD, jako ''Rodzinny Ogród Działkowy "X"''.
Uwaga: rozwinięcie skrótu jako''krótu jako Rodzinne Ogrody Działkowe'' jest zwyryfikowana.
|}
|}



Revision as of 23:35, 6 May 2025

landuse = allotments
Opis
Ogrody działkowe. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Grupa: Użytkowanie ziemi
Używane na tych elementach
nie może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: de facto

landuse=allotments - służy do oznaczenia ogrodów działkowych.

Opis

Ogrody działkowe charakteryzują się koncentracją w jednym miejscu od kilku do kilkuset działek, które są przypisane do indywidualnych osób lub rodzin.

W ogrodach działkowych, działki uprawiane są indywidualnie, w przeciwieństwie do innych rodzajów ogrodów, gdzie cały obszar jest utrzymanych wspólnie przez grupę osób lub instytucję. Indywidualna wielkość działki wynosi od 250 do 400 metrów kwadratowych, często obejmują szopę na narzędzia i schronienie. Poszczególni ogrodnicy są organizowani w związku, który dzierżawi ziemię od właściciela, który może być publiczną, prywatną lub kościelną jednostką, pod warunkiem, że jest on używany tylko w celach rekreacyjno-ogrodniczych (tj. uprawa warzyw, owoców i kwiatów), ale nie może być użytkowana w celach mieszkalnych.

Mapowanie

Oznaczamy cały obszar obszar zajmowany przez ogrody działkowe jednym wielokątem. Wyjątkowo można umieścić punkt jeżeli nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnego obszaru.

Infrastruktura ogródków

Tagowanie

Schemat oznakowania dla landuse=allotments
Tag Opis
name=* Nazwa ogrodów działkowych. W Polsce najczęstszym przypadkiem będzie ROD "X" - ogród podlegający ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych i zarządzany zwykle przez Polski Związek Działkowców. Ogród Działkowy "X" - jeśli informacje na ogrodzeniu

Uwaga: istnieją ogrody działkowe niepodlegające ww. ustawie np. "Kolonia Dotrzyma" (patrz: regulamin ogrodu)

operator=* Nazwa podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie terenu działek ogrodniczych. W Polsce w większości przypadków będzie to Polski Związek Działkowców, na co będzie wskazywać m.in. umieszczenie jego nazwy na tablicy. W innych przypadkach może to być odrębnie założone Stowarzyszenie Ogrodowe (pełna nazwa, możliwa do odnalezienia też w spisach organizacji pozarządowych, ale bez pewności że adres jego siedziby będzie adresem ogrodu), bądź urząd miejski lub lokalny (patrz: ogród bez nazwy)
official_name=* Pełna nazwa ogrodu. Stosowana głównie przy ROD, jako Rodzinny Ogród Działkowy "X".

Uwaga: rozwinięcie skrótu jakokrótu jako Rodzinne Ogrody Działkowe jest zwyryfikowana.

Rendering

Standard tile layer OpenCycleMap
Map
Map

Zobacz też